Аналіз готельного бізнесу України: підсумки 2010

2010 рік можна назвати затишшям для готельного бізнесу Україні. Тільки в другій половині року ринок пожвавився. У першу чергу на розвиток ситуації вплинули вибори президента України. На початку року інвестори і власники чекали прийняття нових законів і постанов, і не помилилися.

ЗАКОНИ

11 серпня 2010 набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку і підготовки готельної інфраструктури до проведення в України фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу». Згідно Закону, готелі категорій 3-5 *, які будуть реконструйовані, побудовані та здані в експлуатацію до 1 вересня 2012 року, звільняються від сплати податку на прибуток протягом 10 років.

Під вищезгаданий Закон підпадає невелика кількість готелів, тому кардинально поліпшити ситуацію з його допомогою не вийде. Пільгова ставка податку призведе до нечесної конкуренції на готельному ринку. За словами чиновників, тільки сім з анонсованих готелів в Києві будуть готові до чемпіонату Європи.

Багато готелів відмовляються від сертифікації. Влада вирішила внести зміни в процедуру сертифікації, зареєструвавши 25 жовтня в Верховній Раді новий законопроект № 7293 “Про внесення змін до закону України” Про туризм “. За основу пропонують взяти затверджену в 2009 в Празі членами асоціації HOTREC правила класифікації Hotelstars Union. Новий стандарт класифікації повинен давати об’єктивну оцінку не тільки технічним вимогам, але і якості послуг, які надає готель. Згідно із законопроектом, сертифікація має стати обов’язковою. Новий законопроект покликаний вивести з тіні більшість готельних підприємств.

ІСНУЮЧІ ГОТЕЛІ ТА ПРОЕКТИ

На даний момент, спостерігається тенденція перенесення термінів здачі в експлуатацію готелів. Відновлено фінансування лише деяких заморожених проектів, тому в 2011 році ця тенденція збережеться. За 2010 рік в Україні не було відкрито жодного великого готелю. Всі відкриті в цьому році підприємства готельного типу – це міні-готелі або невеликі готелі. До кінця 2010 року було заплановано відкриття 4 готелів Reikartz: «Reikartz Медіваль Львів» 25 грудня 2010, Reikartz Почаїв 2010, Reikartz Дніпропетровськ 2010, а також Fairmont Grand Hotel Kyiv, кінець 2010 року. На даний момент жоден з цих готелів не функціонує.

На 2011 рік планується відкриття наступних готелів: Reikartz Харків, перша черга готелю Reikartz Одеса, Sofitel Київ, Park Inn Дніпропетровськ, Ramada Донецьк, Four Points by Sheraton Zaporozhye. IBIS Kiev Centre, відкриття якого планувалося на 2010 – 2011 рік, буде зданий в експлуатацію у квітні 2012 року. Більшість із заявлених готелів будуть відкриті пізніше заявлених термінів.

РІВЕНЬ ЗАВАНТАЖЕННЯ

У середньому рівень завантаження по Україні склав 45-55%. З урахуванням того, що у вихідні дні рівень завантаження був нижче на 30%, готелі вводили спеціальні пропозиції та знижували ціни.

Згідно з інформацією Державної служби туризму та курортів України в І кв. 2010 у порівнянні з аналогічним періодом 2009 року в’їзний потік туристів з країн ЄС збільшився на 20%, а з країн СНД впав на 7%.

Зважаючи на збільшення турпотоку в Україну, рівень заповнюваності готелів має стабільно зростати, що дозволить готелям відмовитися від демпінгу.

ІНВЕСТИЦІЇ

За даними Держкомстату потік інвестицій у готельний бізнес України в 2010 порівняно з 2009 роком збільшився більш ніж на 100 млн. гривень. У першій половині року інвестори та міжнародні оператори в основному вивчали ситуацію на ринку України. Як і очікувалося, увагу більшості великих гравців ринку готелів прикута до великих міст.

Також важливою залишається економічна ситуація в світі. Світ почав виходити з кризи, але для повного відновлення повинно пройти чимало часу. Важливо відзначити, що уряд сприяє залученню інвестицій в готельний бізнес України. Очікувати кардинальних змін не варто, але позитивна динаміка і стабільне зростання готельного ринку збережеться.