Прогноз розвитку ринку логістичної нерухомості України на 2009 рік

Перспективи розвитку логістичної нерухомості в Україні на сьогодні вже не так оптимістичні, як на початку 2008 року. Обсяг виконаних будівельних робіт за Січень-Листопад 2008 року оцінюється у 57611,8 млн.грн., що складає 87% у порівнянні із аналогічним періодом 2007 року. У той час, як за Січень-Березень 2008 року спостерігався ріст виконаних будівельних робіт відносно аналогічного періоду 2007 року.(Джерело: Держкомстат)

Незважаючи на те, що в Україні існує дефіцит якісних складських приміщень, що підштовхує даний сектор нерухомості до розвитку, саме фінансова криза спровокувала розвиток негативних процесів на ринку логістичної нерухомості. Зниження рівня промислового виробництва, а також вихід з ринку ряду рітейлерів призвів до втрати основних орендарів складських приміщень. У результаті рівень вакантності по багатьом діючим об’єктам підскочив до 10-15%. Відповідно можна спрогнозувати, що з високою вірогідністю орендні ставки на складські приміщення класу “А” в 2009 році знизяться на 7-10%.

Більшість девелоперів переглянуло свої портфелі та виключили з них проекти будівництва логістичних комплексів. Прикладом може слугувати одна з найбільших інвестиційно-девелоперських українських компаній – «XXI Cтоліття», яка одна з перших заявила про те, що у зв’язку із уразившою світову та українську економіки кризою ліквідності, компанія сконцентрується на реалізації профільних проектів комерційної та елітної нерухомості, полегшивши свій портфель проектів від логістичної нерухомості. Інші девелопери виставляють свої проекти на продаж, не призупиняючи їх. Варто також відмітити, що деякі забудовники спеціально створюють образ активного будівництва, намагаючись залучити інвестора. За даними Knight Frank лише у 2008 році тільки в Київському регіоні було заявлено про введення у експлуатацію 515,9 тис.кв.м. складських приміщень класу “А” та “В”. з яких фактично було введено в експлуатацію лише 230,4 тис.кв.м. складських приміщень.

Враховуючи вищезазначені аргументи, можливо із високою вірогідністю стверджувати, що у 2009 році ріст ринку складських приміщень значно знизиться. Однак приймаючи до уваги той факт, що логістична нерухомість порівняно із жилою нерухомістю менш піддана кризі (це спричинено не насиченістю та дефіцитністю ринку логістичної нерухомості), а також те, що у силу особливостей даного ринку діє ефект затримки впливу кризових явищ на 6-8 місяців порівняно із ринком житлової нерухомості, вершина спаду прийдеться на Лютий-Березень 2009 року. Якщо на даний момент ціни на склади навмисно підтримуються на високому рівні, то приблизно у Березні 2009 року вони просто рухнуть.

В даному випадку, вітчизняний ринок складської нерухомості, можна сказати, стоїть окремо і на нього не розповсюджуються тенденції, які є характерними для іншої комерційної, а тим більш житлової нерухомості. Саме тому можна казати про швидше “одужання” логістичної нерухомості порівняно із іншими видами нерухомості, що обумовлено географічним положенням України, дефіцитом на ринку якісних складів, а також більш високою інвестиційною привабливістю даної галузі.