Інвестування в Україну в умовах кризи

Фінансова криза сьогодні є однією з найбільш актуальних тем економіки України.

Занепад в економічній сфері, що супроводжується різким спадом рівня виробництва і скороченням інвестицій, торкнувся більшості країн світу.

За інформацією UNCTAD, світовий обсяг іноземних інвестицій в 2009 році скоротився на 39% або до 1 трлн. доларів США. Для порівняння даний показник у 2008 році склав 1,7 трлн. доларів США.

Падіння світового обсягу інвестицій також не могло не торкнутися України. За даними Державного комітету статистики за 9 місяців 2009 року чистий приріст прямих іноземних інвестицій в Україну склав 2,972 млрд. доларів США, це в 2,7 рази менше того ж показника за 9 місяців 2008 року. У 2009 році іноземні інвестори вклали в економіку країни 5,634 млрд. доларів США прямих інвестицій, це склало 51,6% інвестицій 2008 року. (Мал.1)

Обсяг іноземних інвестицій

Мал.1 Обсяг іноземних інвестицій 2008-2009 рр.

З країн ЄС надійшло 4, 016 млрд. доларів США (71,3%), з країн СНД – 1,064 млрд. доларів США (18,9%), з інших країн – 0, 553 млрд.  доларів США (9,8%), повідомляє Державний комітет статистики. Основні країни-інвестори: Кіпр – 8,593 млрд. доларів США, Німеччина – 6,613 млрд. доларів США, Нідерланди – 4,002 млрд.  доларів США, РФ – 2,675 млрд. доларів США, Австрія – 2,604 млрд. доларів США, Сполучене Королівство – 2,375 млрд. доларів США.

Однак привабливість України в сфері інвестування після тривалого фінансового колапсу починає зростати.

За даними опитування інвесторів за перші 3 місяці 2010 року, який був підготовлений Міжнародним фондом Блейзера, 53,7% інвесторів планують інвестувати в Україну в найближчі шість місяців, 24,4% проявляють готовність.

Неможливо не відзначити факт підвищення міжнародною рейтинговою службою Standard & Poor’s кредитних рейтингів України за національною шкалою з uaBBB до uaA. Хоча підвищення кредитних рейтингів неможна вважати «зеленим світлом» на шляху інвестування в економіку країни, але це можна розцінювати як виданий Україні кредит  довіри. Тому Україна в очікуванні пожвавлення інвестиційної активності.

Криза досить багатогранне явище. Якщо для одних – це час великих втрат, то для інших – це час великих можливостей. Незважаючи на всю свою парадоксальність, кризи прогресивні.  Головними функціями, які виконує криза, є руйнівна і творча. Тобто усуваються застарілі елементи системи і відбувається своєрідне «розчищення шляху» для елементів нової системи циклу. В економіці України звільнилося безліч ніш, а також відкрилися приховані можливості інвестування в раніше менш інвестиційні галузі.

Як повідомив Державний комітет статистики, обсяг промислового виробництва в Україні за 2009 рік знизився на 21,9%. Спад в видобувній промисловості склав 10,7%, у переробній промисловості – 26,6%. У машинобудуванні скорочення виробництва за рік склало 45,1%, в металургії – 26,6%, в хімічній промисловості – 23,2%, в легкій промисловості – на 25,9%. (Мал.2)

скорочення обсягів промислового виробництва

Рис. 2 Сокращение объемов производства по отраслям.

Следует учитывать, что для большинства инвесторов, которые хотят инвестировать в Украину, главным фактором риска остается политико-правовая нестабильность и ненадежная финансовая система. Вполне возможно, что приток иностранных инвестиций в страну возрастет с началом обещанных правительством реформ. Например, в Верховном Совете зарегистрирован закон о предоставлении льгот для гостиничного бизнеса. МАЙГЕР ООО также стремится содействию преодоления кризиса и направила правительству Украины свою концепцию по выходу из кризиса в Украине.

http://www.mayger.org/ru/novosti/programma-politiki-importozamescheniya/

Наиболее привлекательными отраслями для иностранных инвестиций являются АПК, пищевая промышленность, гостиничный бизнес, информационные технологии, энергосбережение и фармацевтика. В связи с проведением в Украине ЕВРО 2012 ожидается рост в сфере инфраструктуры.

Национальный банк Украины сообщает о приросте депозитной базы. Если в 2009 году пассивная база банков сократилась на 45,78 млрд. грн, то с  начала 2010 вложения начали увеличиваться. Это означает, что финансовая сфера Украины стабилизируется.

При складывающихся положительных предпосылках можно говорить о том, что 2010 год пройдет для Украины под  знаком инвестиционной оттепели.