Агробізнес є одним з найбільш перспективних видів бізнесу в Україну. Вже до початку 2012 року у світі залишилося не освоєно лише 9% земель, які можуть бути придатні для сільського господарства. Згідно з прогнозами Організації економічного співробітництва та розвитку, зростання цін на продукти харчування складе 20-50% за найближчі десять років. З причини обмеженості земельних ресурсів, агросектор представляє величезний потенціал для Україні. Що чекає на український агробізнес?
Зростання населення і відповідно збільшення попиту на продукти харчування, збільшення споживання м’яса, молочних продуктів, овочів і фруктів в Україні пророкують агросектору Україні світле майбутнє. Однак є одне “але”.
Одним з факторів, що визначають рівень привабливості сектора, є можливість вільної купівлі-продажу землі. Відсутність приватної власності на землю гальмує розвиток галузі за 3 основних причин:
1) Інвестиційний потенціал сектору для іноземного інвестора нижче, ніж міг би бути в разі вільної купівлі-продажу землі. Вкладаючи кошти, інвестор хоче бути впевнений у завтрашньому дні і хоче, щоб його капіталовкладення були захищені.
2) Нераціональне використання землі. Селяни здають свою землю в оренду на короткий термін, орендарі при цьому вирощую одну і ту ж саму культуру протягом декількох років з метою одержання більш високої прибутковості, проте при цьому виснажують землю.
3) Відсутність можливості залучення кредитів за доступними ставками. Земля не може виступати заставою під фінансування через відсутність узаконеної власності на землю.
Великим кроком до створення в Україні ринку землі було прийняття Закону України «Про земельний кадастр», який набув чинності 1 січня 2012 року. Мета цього закону – реєстрація земельних ділянок та упорядкування відомостей про них. Таким чином, стане можливим уникнути шахрайства з видачею більше одного держакту на кількох власників на одну земельну ділянку.
На даний момент ідея вільної купівлі-продажу землі і, зокрема, прийняття законопроекту “Про ринок земель” є предметом активних дискусій. Зі зняттям мораторію на вільну купівлю-продаж землі, агросектор України стане в рази привабливіше для інвесторів, а інвестиції – це один з основних факторів, який необхідний для розвитку вітчизняного агросектора. З введенням закону «Про ринок земель» виграють не лише підприємці, зацікавлені у вкладенні коштів у цю сферу, а й Україна в цілому, а значить і всі її громадяни. Ніхто не обіцяє, що економічний ефект від введення закону з’явиться вже завтра, знадобиться час. Однак без прояву рішучості і жорсткості з боку уряду і впровадження непопулярних заходів, досягнення результату неможливе.
Згідно з найбільш реалістичним прогнозом, законопроект “Про ринок земель” буде прийнятий до кінця поточного року і вступить в силу в 2013 році. Законопроект передбачає заходи щодо недопущення монополізації сектора і спекуляцій з перепродажем землі.
Також в даний момент уряд працює ще над двома законодавчими актами для запровадження ринку землі в Україні.
Аграрна реформа вимагає ретельної підготовки, опрацювання нормативних документів і законодавчих актів, а значить і часу. Однак перші кроки вже зроблені, що говорить про те, що уряд налаштований рішуче і проявляє політичну волю провести аграрну реформу.
Український агробізнес має всі шанси для розвитку. Для того щоб бізнес став більш ефективним, необхідні інвестиції, які дозволять впровадити новітні технології та залучити кваліфікований персонал. Іноземні інвестори зацікавлені в українському ринку і, за наявності гарантії, готові вкладати кошти в український агросектор. Далекоглядні міжнародні інвестори, розуміючи, що першочергове право покупки землі будуть мати орендарі, як і раніше, так і в поточний момент продовжують покупку фермерських господарств, які мають договори оренди з пайовиками (власниками землі). Завдяки уряду, який активно працює над створенням ринку землі, є всі підстави для того, щоб сподіватися на створенням сприятливих умов в аграрному секторі для залучення інвестицій, а отже і розвитку галузі.